sadfasdfasdfsadfsadf

ROZWÓJ OSOBISTY DLA KAŻDEGO
Od 18 lat pomagamy w rozwoju biznesowym, finansowym i osobistym.

Data dodania, 26 października 2018

Jak uczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi?

Jedno z moich ulubionych powiedzeń brzmi: „To czego jesteś świadomy możesz kontrolować, to czego nie jesteś świadomy kontroluje Ciebie” Idealnie sprawdza się ono w sferze finansowej. Jeżeli nie kontrolujemy swoich pieniędzy lub robimy to w niewłaściwy sposób, bardzo szybko pojawiają się problemy. Bo zwykle jest tak, że zarabiamy pieniądze i wydajemy. Jeżeli w ten sposób gospodarujemy pieniędzmi to zwykle ich nie mamy. Bo zarabianie a posiadanie pieniędzy to dwie różne umiejętności.
Idąc dalej. nasze dzieci uczą się przez obserwacje. Powielają nawyki nas dorosłych. Dostają kieszonkowe i wydają, I też nie mają pieniędzy. Przecież nie daleko pada jabłko od jabłoni…

Rozmawiaj z dziećmi o pieniądzach

W szkołach wciąż nie ma lekcji na temat umiejętnego gospodarowania pieniędzmi. Jeżeli w domu temat zarządzania budżetem to temat tabu, to nie dziwi fakt, że coraz więcej młodych ludzi żyje na kredyt, nie spłaca kart kredytowych, bierze lichwiarskie pożyczki, zadłuża się na potęgę. Przecież nie jest tajemnicą, że nasze pragnienia rozpalane przez nowinki technologiczne, życie na pokaz tzw. lans, rosną o wiele szybciej jak nasze realne potrzeby. Nie zawsze za tymi pędzącymi potrzebami, biegną nasze dochody. Will Smith w jednym z filmów powiedział; „Wydajemy pieniądze których nie mamy, na rzeczy których nie potrzebujemy, aby pokazać tym, których nie lubimy jacy to jesteśmy wspaniali”

Jakie więc wzorce po nas dorosłych przejmują nasze dzieci? Co słyszą w domu najczęściej na temat pieniędzy?

Tylko biedni proszą o rabaty albo kupują na wyprzedażach.
Tatuś może nie jest bogaty ale za to jest uczciwy bo pieniądze w życiu to nie wszystko.
Przedsiębiorcy to kombinatorzy bo uczciwą praca człowiek nie dorobiłby się takiego majątku.
itd.

W ten sposób zaszczepiamy naszym dzieciom negatywne przekonania dotyczące pieniędzy, które w dorosłym życiu wpędzają ich w problemy, kompleksy, itd.

Jak wobec tego postępować?

 • Wyrażaj się pozytywnie na temat pieniędzy w trakcie rozmowy z dziećmi ale również w codziennych sytuacjach.
 • Angażuj dzieci w planowanie budżetu rodzinnego. Analizuj wspólnie koszty utrzymania, planuj wydatki czy inwestycje
 • Angażuj dziecko w przygotowanie listy zakupów. To także dobry pretekst do rozmowy o różnicy między potrzebami a zachciankami.
 • Jeśli prowadzisz firmę lub inwestujesz, zaangażuj dziecko w tę działalność. Rozmawiaj, wyjaśniaj, przeliczaj…

Akademia Osiagniec dla Rodziców

Dajesz dzieciom kieszonkowe?

Kolejny częsty temat dyskusji rodzinnych toczy się wokół pytania czy powinno się dawać kieszonkowe czy też nie?
Moim zdaniem jak najbardziej tak ale w umiejętny sposób.
Kieszonkowe to przede wszystkim realne pieniądze, dzięki którym Twoje dziecko może nauczyć się zarządzania pieniędzmi. Dziecko nie nauczy się gospodarować, jeśli nie będzie miało czym.

Dostosuj więc wysokość kieszonkowego do Twoich potrzeb i wieku dziecka, nie porównuj się z innymi (to kolejna niezdrowa postawa, którą przejmują po nas nasze dzieci) i pamiętaj, że nie o wysokość kwoty tutaj chodzi, a o doświadczanie z realnym pieniądzem, uczeniem planowania finansowego, popełnianiem błędów i wyciąganie wniosków.

Warto pamietać że pieniądze wzbudzają emocje, ujawniają w nas prawdziwe cechy, postawy, dlatego potrzeba czasu aby dziecko mogło się z nimi zmierzyć i lepiej aby to zrobiło przy niewielkich kwotach.

Jak dawać dziecku kieszonkowe?

 • Wybierz jeden stały dzień tygodnia. Według mnie piątek jest optymalny aby dziecko miało czas na zastanowienie się co z nimi zrobi a w przypadku pytań abyś Ty jako rodzić był dostępny (zwykle w weekendy mamy więcej czasu na rozmowy)
 • Niech dziecko samo upomina się o kieszonkowe, aby wyrobić sobie nawyk upominania się o swoje.
 • Możesz połączyć przekazanie kieszonkowego z rozmową na temat tego co wartościowego ponad swoje obowiązki zrobiło dziecko w minionym tygodniu.
 • Nie dawaj dziecku kieszonkowego za oceny czy wykonywanie obowiązków domowych. Ucz aby dawało z siebie więcej. Rozwijało swoje talenty uczęszczając na dodatkowe zajęcia, podejmowało inicjatywy np. udział w konkursach szkolnych, zawodach.
 • Naucz dziecko jak powinno gospodarować kieszonkowym. W zależności od wieku i radzeniem sobie z liczeniem wprowadź strategie dzielenia kieszonkowego na 2 lub 3 koperty.Jak dziecko jest mniejsze wystarczą 2 koperty.Jedną nazwij „ To możesz wydać” a drugą „Tego nie ruszaj”
  Ta pierwsza do której powinno trafić 50% kieszonkowego ma być przeznaczona na codzienne wydatki (lody, zapiekanki, drobiazgi) druga na cele długoterminowe: np. prezent dla przyjaciółki , siostry, Mamy, Taty, Babci na urodziny, prezenty na święta, czy własne większe zakupy typu ekstra ciuch, książka, gra edukacyjna, laptop. Naucz dziecko, żeby biorąc pieniądze z drugiej koperty zawsze starało się aby połowa pieniędzy tam zostawała. Nigdy nie powinno opróżniać tej koperty do zera.
 • Jeżeli dziecko jest starsze i dobrze liczy wprowadź 3 koperty.
  Pierwsza „To możesz wydać”
  Druga „Cele długoterminowe”
  Trzecia „Inwestycje”
  Do każdej powinno dziecko wkładać 1/3 kieszonkowego.
 • Ucz dzieci aby wszystkie pieniądze, które dostanie ponad kieszonkowe np. na urodziny od rodziny czy też te które samo sobie zarobi, również dzieliło na te koperty.
 • Pozwól dzieciom zarabiać dodatkowe pieniądze. O różnych pomysłach na zarabianie dzieci powiemy sobie przy innej okazji…

Życzę Ci odwagi i chęci w poświęcaniu czasu na edukowanie finansowe Twojego dziecka.
Marek Waberski
www.marekwaberski.pl

P.S. Gdybyś potrzebował więcej cennych wskazówek, posłuchaj nagrania na ten temat >>>

Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?