sadfasdfasdfsadfsadf

ROZWÓJ OSOBISTY DLA KAŻDEGO
Od 18 lat pomagamy w rozwoju biznesowym, finansowym i osobistym.

Data dodania, 02 listopada 2018

Jak nauczyć dziecko realizacji celów, które sobie zapragnie?

Dzieci są marzycielami. Dla dzieci nie ma rzeczy nie możliwych. Dzieci mają w sobie ogromny potencjał ale to czy potrafią go z siebie wydobyć w dużej mierze zależy od wzorców zachowań, które przejmują od rodziców. Pytanie jakie one są czy wspierające czy ograniczające. Czy dzięki nim nasze dziecko będzie sobie radziło w dorosłym życiu, czy też po prostu będzie pogubione, nieporadne, zakompleksione, niepewne siebie, nieśmiałe.

Jak to jest z tymi celami?

Wielu rodziców zamiast uczyć dzieci jak realizować ich marzenia/cele albo wybiera drogę na skróty czyli realizuje je za nie – kupując im to co chcą albo wybija je im z głowy.

Jak wobec tego rozmawiać z dzieckiem aby jego marzenia, stały się celami a potem miały dość sił aby je zrealizować ?
Jak budować poczucie wartości i pewności siły?
Jak radzić sobie  z pytaniami typu: Mamo/ Tato kupisz mi to czy tamto?

Jak uczyć dzieci realizacji celów

Najważniejsze na początek!

Nigdy nie neguj pomysłów dzieci w temacie celów z którymi do Ciebie przychodzi. Zamiast reagować zdawkowo typu: Czy Ty wiesz ile to kosztuje!? Nie wygraliśmy pieniędzy na loterii! Nie stać nas na to! Tata nie ma firmy tak jak rodzice Twojego kolegi więc nie możemy sobie na to pozwolić!  - lepiej poświęć trochę czasu na konstruktywną rozmową.

1. Pochwal za pomysł.

Spytaj skąd taki pomysł przyszedł do głowy! Może się okazać, że kryje się za nim jedynie postawa porównywania do kolegów ale również, może się okazać, że dziecko ma jakieś własne przemyślenia i ciekawy pomysł, który pobudzi u niego ducha przedsiębiorczości, zaradności, kreatywności, zaangażuje w zdobywanie dodatkowej wiedzy, umiejętności itd.

2. Spisz razem z dzieckiem wszystkie zasoby, które będą potrzebne do zrealizowania tego celu (pieniądze, wiedza, umiejętności, doświadczenie innych osób, relacje, czas)

3. Opracuj kroki, niezbędne do realizacji tego celu.

Jeżeli potrzebne są pieniądze, ustal ile, porozmawiaj jak je zdobyć (np. odłożyć z kieszonkowego albo dorobić wykonując prace dorywcze).

Jeżeli potrzebna jest wiedza, nowe informacje, umiejętności, porozmawiaj jak je zdobyć (jaką książkę przeczytać, może posłuchać jakiegoś szkolenia VOD/MP3, może odbyć jakiś kurs, spotkać się z osobami, które mogą podpowiedzieć coś w danym temacie. Możesz zabrać dziecko na targi branżowe, konferencje, szkolenie, wykład ze znanym przedsiębiorcom itd…)

Jeżeli potrzebne są relacje z innymi osobami, wykorzystaj okazje, aby wytłumaczyć dziecku jak ważne jest utrzymywanie zdrowych relacji ze znajomymi ze szkoły czy z koloni, branie udziału w różnych zajęciach pozalekcyjnych aby poznawać nowe osoby, uczyć się od nich czy z nimi, bo każdy ma inne mocne strony i w przyszłości można te osoby zaangażować do realizacji różnych celów, planów, przedsięwzięć.

Przeanalizujcie czym się zajmują rodzice kolegów, koleżanek. Może się okazać, że dobrym pomysłem będzie zaproponowanie spotkania i rozmowa z rodzicem, który ma doświadczenie w danym temacie.

Np. dziecko ma cel kupić sobie Porsche. Być może jakiś rodzic innego dziecka jeździ takim samochodem, czemu nie mielibyście wybrać się do niego i porozmawiać. Niech dziecko przygotuje pytania które mu zada typu: „Co powinienem robić aby móc kupić sobie w przyszłości takie auto”

Możecie wybrać się do salonu Porsche, niech dziecko poczuje smak siedzenia za kierownicą. Niech porozmawia ze sprzedawcą i zada mu podobne pytania.

Być może dziecko chce mieć swój wielki biznes.  Spotkaj się z rodzicem kolegi/koleżanki, który ma własny biznes i niech dziecko zadaje mu wcześniej zanotowane pytania.

Być może dziecko chce grać w koszykówkę, siatkówkę czy uprawić inną dyscyplinę i osiągać sukcesy. Spotkaj się z obecnym lub byłym sportowcem i niech dziecko zadaje mu pytania.

Uwierz mi, byłem świadkiem wielu takich sytuacji i dzieci wtedy otrzymują cenne odpowiedzi, które kształtują ich właściwą postawę… bo przecież, żaden przedsiębiorca, sportowiec, ekspert nie powie takiemu dziecko „Bądź leniem…”

4. Zachęcaj, mobilizuj, chwal za podjęte działania w kierunku realizacji celów

Moje ulubione motto brzmi: są dwie trwałe rzeczy jakie możesz dać w spadku swoim dzieciom, pierwsze to skrzydła drugie to korzenie.

Skrzydła to wysokie poczucie swojej wartości czyli świadomość swojej wyjątkowości, a drugie to wartości, czyli kodeks wartościowych zasad dzięki którym Twoje dziecko nie da się zwabić pokusie życia po najmniejszej lini oporu. Ucz dziecko, że w realizacji celów oprócz odpowiedzi na pytanie „Co chce mieć” o wiele ważniejsze jest „Kim chce się stać dążąc do celów”

Jeżeli oczekujemy, że inni będą realizować za nas nasze cele, stajemy się słabeuszami. Jeżeli chcemy radzić sobie w życiu, powinniśmy sami rzucać sobie wyzwania, podejmować stosowne działania aby stawić im czoła i uczyć się tego. To czyni nas odpornym, silnym wewnętrznie, kształtuje zdrową osobowość i pozwala żyć pełnią życia, które sami projektujemy i kształtujemy.

I na koniec.

Pamietajmy, nasze dzieci stają się mocni w tym, co stale powtarzają. Jeżeli stale odkładają zajęcia na później, stają się mocni w odkładaniu zadań na później. Jeżeli stale słyszą, że tego nie można, na tamto Was nie stać, a Ci co mają więcej to pewnie szczęściarze, właśnie z takimi przekonaniami wejdą w dorosłe życie. A potem dziwimy się, że my dorośli wciąż jak mantra powtarzamy … to nie dla mnie, nie nadaję się, aby coś osiągnąć trzeba szczęścia…

Bierz życie we własne ręce i żyj na 100. Bo to od Ciebie zależy co będzie jutro:)

Życzę Ci odwagi i chęci w poświęcaniu czasu na edukowanie finansowe oraz pobudzania ducha przedsiębiorczości u Twojego dziecka.
Marek Waberski
www.marekwaberski.pl

P.S. Gdybyś potrzebował więcej cennych wskazówek, posłuchaj nagrania na ten temat >>>

Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?